ניתוחי בלוטת התריס

מהי בלוטת התריס?
בלוטת התריס או בשמה הנוסף בלוטת המגן THYROID GLAND היא בלוטה אנדוקרינית בצורת פרפר–מורכבת משתי אונות, הנמצאת בחלק הקדמי התחתון של הצוואר צמודה לקנה הנשימה. תפקיד הבלוטה בוויסות חילוף החומרים בגוף וההורמונים המופרשים חיוניים לחיים.  במידה והבלוטה אינה מתפקדת או מורחקתניתן ליטול כדורים כתחליף מצוין לתפקוד הבלוטה.
ניתוחים מוצעים למגוון רחב של מצבים בבלוטת התריס, כולל הרחקת גידול ממאיר או שפיר (לא סרטני), הרחקת גושים לא גידוליים בבלוטה, כריתת הגדלה ניכרת (זפק) וטיפול בתפקוד יתר של הבלוטה.

ישנם מספר סוגי ניתוחים מקובלים:

  • כריתת אונה- הסרת מחצית מבלוטת התריס לעיתים כולל המקטע המרכזי המכונה מיצר –ISTHMUS.
  • הסרת כמעט כל בלוטת התריס תוך השארת מינימום רקמה בלבד.
  • כריתה שלמה של הבלוטה.כריתה שלמה יחד עם ניתוח כריתת קשרי לימפה –NECK DISSECTION.

הניתוח בהרדמה כללית. מכניסים צינור הנשמהtube endotracheal וברגע שההרדמה נכנסה לתוקף, ההליך מתחיל עם חתך רחבי בקפל צווארי באורך המינימלי הנדרש. לאחר הפרדת שרירי הרצועה ה STRAP MUSCLES מפרידים בזהירות את הבלוטה מהרקמות הסמוכו תוך הקפדה יתרה על מניעת פגיעה בעצבים ובבלוטות הסידן. בהתבסס על הבדיקות שבוצעו לפני הניתוח ועל פי הממצאים בבלוטה עצמה נעשית קביעה סופית של איזה חלק מבלוטת התריס יש להסיר. במקרים רבים הממצא שהורחק נשלח לבדיקה פתולוגית במקום ולעיתים לאור הממצאים יש צורך בהרחבת הניתוח. מוודאים שאין דימום באזור הניתוח והחתך נסגר בצורה קוסמטית מיטבית. לעיתים (רחוקות) יש צורך בהשארת נקז.
הסיכונים העיקרייםבניתוח בלוטת התריס כרוכים בפגיעה אפשריתבמבנים סמוכים חשוביםבקרבתה והם בלוטות יותרת התריס(המווסתות את רמותהסידן) והעצב החוזר THYROID GLAND המעצבב את מיתרי הקול. סיכון נוסף הוא דימום העלול להביא למצוקה נשימתית ומחייב טיפול מיידי.
מדובר בניתוח הנעשה למטרות רפואיות, לרוב חיוניות, ובאם ננקטים אמצעי הזהירות הדרושים וישנה הקפדה על הפן הקוסמטי הרי שברוב רובם המכריע של המקרים הניתוח יעבור בשלום, ללא פגיעה ותוך השארת צלקת מינימלית שאף היא לרוב הולכת ומטשטשת עם הזמן.